Jasna kuchnia – wnętrzarski hit

Uniwersalna, powiększająca wnętrze, apetyczna i sprawiająca wrażenie czystości – taka jest jasna kuchnia, najmodniejszy trend aranżacyjny ostatnich sezonów.

Jeszcze przed dekadą rządziły kuchnie drewniane – sielskie, przytulne, tradycyjne. Ale postęp w technologii laminowania i malowania frontów sprawił, że zaczęliśmy wybierać chętnie jednolite kolory, zwłaszcza w nowoczesnej, błyszczącej postaci. Wraz z popularyzacją trendów skandynawskich do rangi ideału urosła zaś jasna kuchnia, która wbrew pozorom może mieć wiele różnych postaci…

Surowa nowoczesność

Śnieżnobiała kuchnia to faworyt miłośników modernizmu i prostoty rodem z filmów science-fiction. W swojej świeżości i nieskazitelności stała się symbolem absolutnego porządku i zaawansowania technologicznego. Zniknęły więc uchwyty, bo szafki i szuflady otwiera się dotykowo, wszystkie sprzęty AGD zabudowane zostały spójnymi frontami. Do minimum ograniczono otwarte półki, a poszczególne moduły zaczęły nabierać coraz większych formatów – spiżarni aż do sufitu i szuflad szerokich na metr.

W tym klimacie nowoczesności odnajduje się jednak nie tylko biel, ale także bardzo jasna szarość i szlachetna stal – kolory jasne, ale jednocześnie praktyczne i nawiązujące do stylu industrialnego.

Minimalistyczna kuchnia Valucine

Minimalistyczna kuchnia Valucine
Nowoczesna jasna kuchnia Scavolini

Nowoczesna jasna kuchnia Scavolini
Modernistyczna kuchnia Sneidero

Modernistyczna kuchnia Sneidero

Ciepłe odcienie kuchenne

Wariant nowoczesnej surowości nie pasuje jednak do każdego domu i każdego temperamentu. Nierzadko też to, co podoba nam się w katalogach, w praktyce okazuje się być estetycznym dysonansem. Nie będzie więc zaskakującym fakt, że od śnieżnej bieli uciekamy coraz częściej w tonację ciepłą. Jasna kuchnia ubiera się więc w odcienie wanilii, kremu, beżu czy nawet pudrowej żółci, a ulubionym elementem towarzyszącym staje się drewno.

Takie ciepłe aranżacje wciąż mogą być bardzo nowoczesne i eleganckie, ale dopuszczają już nieco więcej człowieczeństwa – od otwartych półek po rośliny i tekstylia w kuchni.

Ciepła tonacja – kuchnia Valucine

Ciepła tonacja – kuchnia Valucine
Beżowa kuchnia Rastelli

Beżowa kuchnia Rastelli
Jasna kuchnia z elementami drzewa Rastelli

Jasna kuchnia z elementami drzewa Rastelli

Jasna kuchnia jako powrót do tradycji

Nawet w XXI w. nie trzeba jednak ślepo podążać na nowoczesnością. Uniwersalistyczna i odarta z klimatu swojskości w sercach wielu z nas przegrywa z nową odsłoną rustykalizmu, czyli odmianą tradycyjnej kuchni wykończonej we współczesnej technologii.

Jakby na przekór znów więc pojawiają się listewki i uchwyty, a format szafek wraca do klasyki – z małymi szufladkami, przeszklonymi witrynami i otwartymi półkami. Klasyczne z wyglądu są również sprzęty – od baterii zlewozmywakowych po płyty gazowe z retro pokrętłami. Ale nie trzeba się bać niewygody – pomimo całej tej sielskości jasna kuchnia w stylu tradycyjnym pozostaje w pełni funkcjonalna i praktyczna, emanując jednocześnie przytulnością, która spodoba się zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Jasna kuchnia tradycyjna Bamax

Jasna kuchnia tradycyjna Bamax
Biało-czarna kuchnia STUA

Biało-czarna kuchnia STUA
Tradycyjna kuchnia Scavolini

Tradycyjna kuchnia Scavolini

Dodaj komentarz