Jak urządzić miejski taras?

Ogród to rzecz wielka – marzenie większości z nas. Dla tych, którym dane jest jednak zaspokoić się kilkoma metrami kwadratowymi, mamy dobre rady jak stylowo urządzić miejski taras.

Od tarasu oczekujemy zazwyczaj, że będzie właśnie namiastką owego wyśnionego ogrodu. Oznacza to, że powinno być w nim miejsce na zieleń i na meble ogrodowe, idealnie o wypoczynkowym charakterze. Skala tych planów zależy oczywiście od metrażu, ale jak pokazują poniższe przykłady, nawet kilka metrów kwadratowych da się zmienić w oazę relaksu pod gołym niebem. Aby urządzić taras miejski trzeba jednak mieć sprytną koncepcję, którą realizować będziemy od początku do końca.

Tarasy na tarasie

Przyszłość miejskich ogrodów i patio upatrywana jest w aranżacjach wertykalnych. Oznacza to, że tam gdzie nie możemy rozwijać się w dal, rozwijamy się w górę. Okazuje się, że jeśli te same dwa metry obsadzimy roślinami w płaszczyźnie lub stworzymy na nich stopniowane zagony, efekt będzie bardzo różny.

Zieleń pnąca się w górę do poziomu naszego wzroku to idealne panaceum na betonowe ściany odgradzające tarasy w mieście. Oprócz drewnianych i betonowych schodów można tu również wprowadzić specjalne wieszaki pozwalające tworzyć zielone ściany, tak w domu, jak i na świeżym powietrzu. Wielopiętrowa zieleń nie tylko wspaniale zakrywa niepiękne elementy architektury, ale także wpływa kojące na nasze zmysły, pozwalając uwierzyć, że jesteśmy na łonie natury, a nie w centrum miasta.

Piętrowy taras; James Merrell
Piętrowy taras; James Merrell
Podwyższone rabaty drewniane; WoodBlocx
Podwyższone rabaty drewniane; WoodBlocx
Jak urządzić miejski taras; Simon Upton
Jak urządzić miejski taras; Simon Upton

Donice zamiast ogrodu

W bardzo nowoczesnym pomyśle jak urządzić miejski taras zamiast pracochłonnych zagonów pojawiają się donice. Nie ceramiczne naczynka różnych kształtów i kolorów realizujące ideał stylu rustykalnego, ale modernistyczne, masywne i jednolite stylowo donice przystające do popularnych trendów architektonicznych. Czarny mat i antracyt to bez wątpienia największy hit ostatnich sezonów.

Do takich donic wysadzamy również imponujące, tchnące nowoczesności rośliny – przede wszystkim drzewa, ozdobne trawy, bambusy oraz wiecznie zielone krzewy. Rozmieszczone w atrakcyjny, geometryczny sposób stają się one dopełnieniem dla komfortowych mebli jadalnianych lub wypoczynkowych. W efekcie uzyskujemy nie tyle ogród, co faktyczne patio zręcznie poprzetykane elegancką zielenią.

Jak urządzić miejski taras; Paul Raeside
Jak urządzić miejski taras; Paul Raeside
Nowojorski taras; Joshua McHugh
Nowojorski taras; Joshua McHugh
Nowoczesne patio; źródło: frutuosodea.com
Nowoczesne patio; źródło: frutuosodea.com

Jak urządzić taras miejski? Zabudować!

Bardzo małe tarasy od których oczekujemy przede wszystkim, że będą zapleczem jadalnym dla rodziny i gości, najłatwiej jest zaaranżować według koncepcji narożnika. Mowa o kanapie, modułowej lub zbudowanej na wymiar i wyposażonej poduszkami, która przytulnie wciśnie się w wolny narożnik, dając mnóstwo miejsc siedzących.

Aby całość prezentowała się stylowo warto nie tylko wybrać atrakcyjne tekstylia uzupełniające, ale także pomyśleć o efektywnym zadaszeniu, zieleni doniczkowej oraz klasycznych ogrodowych dekoracjach. Ten pomysł idealnie odnajduje się w koncepcji etnicznej, z plecionkami, koszami i matami, zaś niewątpliwego kolorytu dodają my ciekawe płytki ceramiczne.

Etniczny pomysł jak urządzić patio; Ricardo Labougle
Etniczny pomysł jak urządzić patio; Ricardo Labougle
Aranżacja tarasu, Tile Giant
Aranżacja tarasu, Tile Giant
Wykafelkowany taras Barbara Corsico
Wykafelkowany taras Barbara Corsico

Dodaj komentarz