Jak urządzić komfortowy salon?

Współczesne trendy w designie coraz często przekładają wygodę domowników ponad wartości estetyczne. Tym bardziej, że komfortowy salon może bez przeszkód pozostać elegancki.

Nowoczesne meble salonowe projektowane są z tą właśnie myślą –  uniwersalnie atrakcyjne i przyjemnie proste, pozwalają zestawiać się w dowolne niemal kompozycje bez ryzyka dekoratorskiego faux-pas. Czołową ideą pozostaje jednak takie zaaranżowanie przestrzeni, aby każdy z domowników mógł bez trudu relaksować się w czasie wolnym. Kąty wypoczynkowe pomyślane są więc tak, aby w pierwszej kolejności służyły rodzinie – reprezentacyjność coraz częściej jest kwestią drugorzędną, co nie znaczy, że zaniedbywaną.

Wypoczynkowy potencjał

Jak lubimy się relaksować? Z nogami do góry, oczywiście, a najczęściej przed telewizorem. Komfortowy salon we współczesnym wydaniu przede wszystkim dba więc o miejsca siedzące, a w miarę możliwości również leżące. Stąd olbrzymią popularnością cieszą się duże kanapy narożnikowe, a także sofy z opcją częściowego rozkładania modułów służących jako podnóżki. Alternatywnie wybieramy dwie mniejsze kanapy i ustawiamy je prostopadle lub równolegle do siebie.

Poza tym nie ograniczamy się w kwestii innych siedzisk. Wygodne fotele, otomany i pufy tworzą miękką kompozycję, którą można zsuwać i rozsuwać, w zależności od liczby siedzących. Stawiając na różnorodne kolory tapicerki możemy otrzymać ciekawy efekt nowoczesnego eklektyzmu, który może być zarówno elegancki, jak i wesoły i przytulny. Nawet w bardzo małych salonach, gdzie nie ma miejsca na narożnik, ową swobodę relaksu można zaaranżować za pomocą małej sofy, miękkich krzeseł i podręcznych stolików do kawy.

Komfortowy salon Knoll
Komfortowy salon Knoll
Nowoczesny salon Knoll
Nowoczesny salon Knoll
Minimalistyczny kąt wypoczynkowy Knoll
Minimalistyczny kąt wypoczynkowy Knoll

Komfortowy salon  – zadbać o detale

Komfortowy salon musi być jednocześnie funkcjonalny w kontekście codziennych potrzeb. Oznacza to, że zarówno wybór mebli i dodatków, jak i ich rozmieszczenie musza uwzględniać kto, jak i gdzie wypoczywa. We większości domów kanapa z fotelami w naturalny sposób skupią się więc wokół telewizora – są jednak rodziny, które wolą gromadzić się wokół kominka lub przy oknie z widokiem ogród.

O codziennym komforcie w dużym stopni decydują też blaty, czyli przede wszystkim stoliki do kawy. Im jest ich więcej, tym łatwiej usatysfakcjonować wszystkich siedzących, ale liczba nie jest jednym argumentem. Stoliki do kawy mogą dziś bowiem oferować wygodne półeczki na książki, opcję wsuwania się nad powierzchnie kanapy, czy nawet porty z elektrycznością!

Do ważnych „detali” warunkujących wygodę salonu należą wreszcie także lampy oraz dywany i dywaniki pod stopy. Co ważne, wzajemna relacja wszystkich elementów wyposażenia musi być starannie przemyślana!

Kanapa narożnikowa Knoll
Kanapa narożnikowa Knoll
Kąt wypoczynkowy Knoll
Kąt wypoczynkowy Knoll
Meble salonowe Knoll
Meble salonowe Knoll

Miejsce dla indywidualisty

Coraz częściej można też spotkać się z koncepcją strefowego rozdzielania salonu. Obok części jadalnej i telewizyjnej wiele osób aranżuje kąt do lektury lub słuchania muzyki, zazwyczaj odizolowany nieco or reszty pomieszczenia.

Tworzyć go może wygodny fotel z podnóżkiem lub szezlong, a dodatkowo koniecznie stolik i lampa podłogowa lub ścienna. Stanowisko takie można zaaranżować pod oknem, dla korzyści widokowych, lub pod regałem z książkami – ze względów oczywistych! Zdaniem wielu komfortowy salon musi posiadać taką oazę dla indywidualistów, którzy czasem potrzebują być sami ze sobą.

Fotel z podnóżkiem Knoll
Fotel z podnóżkiem Knoll
Szezlong Knoll
Szezlong Knoll
Komfortowy salon – fotel do lektury Knoll
Komfortowy salon – fotel do lektury Knoll

Dodaj komentarz