Jadalnia w stylu eko

Ekologia to nie tylko ważny i modny dogmat ideologiczny, ale także sposób na życie i urządzanie wnętrz. Wykorzystanie naturalnych materiałów jest popularne zwłaszcza we współczesnych jadalniach.

Nie jest przypadkiem, że najdroższe domy buduje się dziś z drewna, kamienia i szkła. Ludzie zaczynają bowiem utożsamiać przyrodę z luksusem, chętnie otaczając się wzornictwem, które nawiązuje po części do trendów rustykalnych, wiejskich, skandynawskich. Naturalne drzewo z widocznymi słojami staje się bardziej kuszącą ozdobą wnętrz niż złoto czy marmur, a w tej swojskości szczególnie dobrze prezentuje się jadalnia w stylu eko – przytulna, rodzinna i rozbudzająca zmysły.

Drewniany stół ponad wszystko

W centrum zainteresowanie tego przyrodniczego nurtu jest oczywiście stół jadalny, którego blat musi uosabiać istotę stołowania – solidny kawałek masywnego drewna. Bez różnicy czy jest intencjonalnie starty, zdarty lub wręcz recyklowany, czy też zachwyca pachnącą nowością gładkiego dębu, to zdecydowanie najprzyjemniejszy materiał, aby oprzeć dłonie czy położyć książkę.

Najprostsza jadalnia w stylu eko skupia się właśnie wokół owego drewnianego blatu, który może również dobrze być wsparty na metalowej nodze – praktyczność i elementy industrialne są mile widziane. Dopięciem całości będą proste drewniane krzesła lub ławy, tudzież pozyskane z drugiej ręki siedziska z duszą, które dodatkowo wprowadzają przyjemną nutę retro. Gliniany dzban czy drewniana misa na stole dokończą dzieła!

Okrągły drewniany stół Karl Andersson & Söner
Okrągły drewniany stół Karl Andersson & Söner
Rustykalna jadalnia Bloomingville
Rustykalna jadalnia Bloomingville
Minimalistyczna jadalnia Bolia
Minimalistyczna jadalnia Bolia

Pomysł na przyrodę

Czy jednak styl eko musi być przewidywalnie prosty lub nudny? Wcale nie! Sednem aranżacji jest bowiem atmosfera, która wynika z szerszego kontekstu – dużych okien na świat, drewnianej lub betonowej podłogi, otwartych półek na ścianach i kolorystyki utrzymanej w barwach ziemi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taki wystrój uatrakcyjnić spontanicznym dodatkiem.

Jadalnia w stylu eko może więc być wyposażona w designerskie krzesła o szalonych barwach – o ile nie są wykonane z tworzyw sztucznych i nie przeczą idei prostoty. Nie będzie przeszkadzać również bardziej kreatywna podstawa stołu, kształt nóg czy siedzisk – wszystko to są smaczki, które sprawiają, że przyroda jawi się nam intrygująco.

Jadalnia w stylu eko Karl Andersson & Söner
Jadalnia w stylu eko Karl Andersson & Söner
Jadalnia w kuchni; źródło: https://www.innermost.net
Jadalnia w kuchni; źródło: https://www.innermost.net
Jadalnia w stylu eko Norr11
Jadalnia w stylu eko Norr11

Elegancka jadalnia w stylu eko

O dziwo, ów eko design może również współgrać z tak komercyjnymi pojęciami jak prestiż czy komfort. Odwołanie do przyrodniczej prostoty nie oznacza bowiem rezygnacji z elegancji, wygody czy wysokiej klasy. Eko jadalnia nie musi być więc ani surowa, ani rustykalna…

Czegóż potrzeba, aby nadać drzewu ekskluzywności? Czasem wystarczają naprawdę wizjnerskie kształty połączone z mistrzowskim wykonanie – gdy każdy detal stołu i krzeseł wygląda jakby wyszedł spod dłuta genialnego stolarza. Czasem, liczy się niebanalny pomysł angażujący różne odcienie i materiały w wysublimowaną całość. Bywa wszak też tak, że do niebanalnego drewnianego stołu dopasowujemy po prostu luksusowe fotele w naturalistycznej tapicerce i całość dopełniamy lampą w stylu eko!

Nowoczesna jadalnia z drewna Fritz Hansen
Nowoczesna jadalnia z drewna Fritz Hansen
Elegancka jadalnia w skandynawskim stylu Muuto
Elegancka jadalnia w skandynawskim stylu Muuto
Eko design w luksusowej wersji Bolia
Eko design w luksusowej wersji Bolia

Dodaj komentarz