Geometryczne meble w salonie Moooi

Geometryczne meble – hit w nowoczesnych wnętrzach

Niby każdy mebel ma jakiś kształt, a prostopadłościany we wnętrzach to wręcz oczywistość. Ale współczesne trendy promują geometryczne meble, których linie nie są oczywiste i na swój sposób zaskakują.

Geometria to nie tylko miły dla oka wzór i kojarzące się ze złotą klasyką proporcje. Dzięki rozmyślnemu wykorzystaniu linii pionowych, poziomych i skośnych we wnętrzach igramy z poczuciem przestrzenności, bliskości, harmonii. Zakres tych „igraszek” zależy od indywidualnego gustu – można w minimalistycznej, jednobarwnej aranżacji postawić na kilka elementów o wyraźnej strukturalności, ale można też wykorzystać koła, trójkąty i kwadraty do kompleksowego wystroju.

Oto jak robią to profesjonalni projektanci wnętrz…

Stolik do kawy – przykład idealny

Każdy mebel może wprowadzać element przestrzennego ożywienia – od zwykłego taboretu po regał na książki. Wystarczy, że konstrukcja będzie opierać się na planie, który dałoby się opisać kątami i proporcjami. Naturalnie, większość z nas preferuje dość przewidywalne, klasyczne formy stołów jadalnych czy kanap, tym samym do eksperymentów z designem wyznaczając mniejsze meble.

Stolik do kawy to pod tym względem sprzęt bardzo wdzięczny. Co do zasady ustawiony w wolnej przestrzeni, jako praktyczny blat podręczny do sofy czy fotela, skupia na sobie uwagę, ale nie przytłacza wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na model o silnie zaznaczonej geometrii, zyskasz intrygujący akcent, gratkę dla spragnionego określonych form mózgu. Wybór jest przy tym ogromny – od prostych, niezależnych stolików, które można zestawiać w abstrakcyjne, współzależne kompozycje, po wielopoziomowe układy blatów, fascynujące efektem 3D.

Prostopadłe stoliki do kawy Silvera
Prostopadłe stoliki do kawy Silvera
Stolik do kawy Ronda Design
Stolik do kawy Ronda Design
Wielopoziomowy stolik do kawy MUT Design
Wielopoziomowy stolik do kawy MUT Design

Inne geometryczne meble

Nie tylko sama konstrukcja decyduje o efekcie końcowym. Bardzo ważną role w naszym postrzeganiu kształtów odgrywają też barwy. Stąd też zwykła pozornie komoda staje się intrygującym elementem wystroju tylko dzięki połączeniu białych frontów z granatowymi lamówkami i czerwonymi wnętrzami półek. Delikatne odchylenia od symetrii nadają całości smaczku i przyjemnej przekorności. Nawet zabudowa kuchenna może być korzystać z tego pomysłu, łącząc różne odcienie, materiały, struktury. Czyż to nie ciekawszy wariant niż jednakowe, monotonne drzwiczki?

Bywa też tak, że dany kształt mebla znajduje odzwierciedlenie w otoczeniu, jakby ktoś kopiował kształty przez kalkę, kolorował, zmniejszał i powiększał. Ot, dla przykłady, do dwóch różnych eliptycznych stolików do kawy dobieramy owalne lustra wiszące…

Aranżacja salonu – lustra Silvera
Aranżacja salonu – lustra Silvera
Geometryczna komoda Silvera
Geometryczna komoda Silvera
Meble kuchenne MUT Design
Meble kuchenne MUT Design

Symetria i kompozycja – dwa magiczne słowa

Zabawa w geometrię nie powinna jednak być bezładna i nieplanowana. Zderzywszy w jednym wnętrzu dziesiątki różnych kształtów otrzymamy po prostu chaos. Odpowiednie wyważenie wymaga wszak finezji i taktu.

Najłatwiej jest postawić na nieśmiertelną symetrię, której można podporządkować choćby toaletkę w przedpokoju. Idealnie okrągłe lustro powieszone dokładnie w centrum i okolone bliźniaczymi lampami o regularnych cylindrycznych kloszach – to czysta rozkosz dla purysty i klasyka.

Na drugim biegunie mamy za to aranżacje mniej lub bardziej odważne, które świadomie korzystają ze zderzania symetrii z asymetrią, kątów prostych z zaokrągleniami, przestrzenności z dwuwymiarowością. W tej kategorii mieszczą się wszystkie doskonale bryłowate meble, geometryczne lampy i wyraźnie cięte tekstylia, ale także tapety i obrazy inspirowane sztuką kubistyczną. Granice poziomu nasycenia wnętrza kształtami musimy sobie wytyczyć sami…

Geometryczne meble w salonie Moooi
Geometryczne meble w salonie Moooi
Symetryczna aranżacja przedpokoju Laskasas
Symetryczna aranżacja przedpokoju Laskasas
Geometryczne meble w salonie – aranżacja Laskasas
Geometryczne meble w salonie – aranżacja Laskasas

Dodaj komentarz