Gdzie przechowywać zabawki czy meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego muszą spełniać zaskakująco dużo funkcji – powinny się podobać, być bezpieczne i umożliwić zachowanie porządku.

Małe dzieci w dość zasadniczy sposób przeczą koncepcji eleganckiego domu utrzymanego w absolutnym porządku, nie daj Boże, w stylu minimalistycznym. Dlatego racjonalni rodzice zamiast walczyć z wiatrakami godzą się, na designerską swobodę przestrzeni dla najmłodszych, próbując raczej okiełznać bałagan niż go zabraniać.

W pokoju dziecięcym potrzeba wygodnych systemów przechowywania zabawek i książek – tak, aby były zawsze w zasięgu rączki, a przy tym dały się stosunkowo łatwo odłożyć na miejsce. Naszemu dorosłemu zmysłowi estetycznemu nie zaszkodzi natomiast, jeśli całość będzie prezentować się atrakcyjnie!

Skrzynia skarbów, czyli hit!

Niewątpliwym bestsellerem ostatnich lat w kategorii meble do pokoju dziecięcego jest skrzynia. Inspirowana bajkami o piratach i skarbach, sam w sobie jest już symbolem doskonałej zabawy. Otwarcie z góry ma również funkcjonalne korzyści – dziecku łatwiej jest wrzucić zabawki do wnętrza (tzn. posprzątać), łatwiej w nich przebierać bez wyjmowania całej zawartości, a ryzyko przypadkowego wypadnięcia i związanej z nim kontuzji również jest ograniczone do minimum.

Skrzynie mogą przyjmować klasyczną postać z wiekiem lub formę obszernej szuflady, na kółkach, której otwarcie nie sprawi problemu nawet maluchowi. Na ich wierzchu tych ostatnich można ustawić tymczasowe dekoracje, np. w formie kolorowych poduszek, lub ułożyć piankowy materac zyskując dodatkowe siedzenie. Skrzynia na zabawki prezentuje się wspaniale i jest źródłem wielu inspiracji do zabawy!

Skrzynia na zabawki John Lewis
Skrzynia na zabawki John Lewis https://www.johnlewis.com/
Otwierana ława John Lewis
Otwierana ława John Lewis
Prosta skrzynia na zabawki John Lewis
Prosta skrzynia na zabawki John Lewis

Klasyczne meble do pokoju dziecięcego

W skrzyni nie da się jednak pomieścić wszystkich skarbów malucha. Niektóre zabawki, zwłaszcza książki, gry i figurki wymagają ostrożniejszego traktowania i potrzebują racjonalnej separacji. Tutaj z pomocą przychodzą klasyczne meble do pokoju dziecięcego wykonane w przyjemnym dla oka, lekkim stylu. Szczególnie modne są regały i biblioteczki w odcieniu bieli oraz naturalnego drzewa.

Naturalnie, aby spełniały swoją funkcję, meble takie powinny być odpowiednio niskie i proste. Preferujemy otwarte półki bez drzwiczek, ewentualnie wypełnione specjalnymi pojemnikami na drobne przedmioty lub zaopatrzone w wyższą krawędź, która utrzymuje zabawki w miejscu. wszelkie przegródki i szufladki są doskonałą okazją, aby nauczyć potomstwo podstawowych zasad kategoryzowania i tego, że każdy przedmiot ma swoje własne miejsce!

Meble do pokoju dziecięcego John Lewis
Meble do pokoju dziecięcego John Lewis
Otwarte przegródki John Lewis
Otwarte przegródki John Lewis
Biblioteczka dla dzieci John Lewis
Biblioteczka dla dzieci John Lewis

Boksy, kosze, pudła na zabawki

Współczesne sklepy zabawkowe zapewniają taką podaż corocznych nowości, które „trzeba mieć”, że prędzej czy później meble do pokoju dziecięcego okazują się niewystarczające. Zamiast na siłę wyrzucać zabawki lub dokupować nowe sprzęty, z których maluch wkrótce wyrośnie, można część „szpargałów” rozmieścić w mobilnych pojemnikach takich jak kosze, worki, pudła.

Aby pokoik prezentował się naprawdę uroczo warto wybierać pojemniki pasujące do ogólnej koncepcji designerskiej – plecionki doskonale dopełnią klimatu rustykalnego, zaś drewniane wózki na kółkach pokoju w stylu retro. Uwzględnijmy też ulubiony motywy maluchów – od rozkosznych zwierzaków po groźne dinozaury, bowiem akceptacja lokatora jest najważniejsza!

Pojemniki na zabawki John Lewis
Pojemniki na zabawki John Lewis
Wózki na zabawki John Lewis
Wózki na zabawki John Lewis
Miękkie kosze do pokoju dziecięcego John Lewis
Miękkie kosze do pokoju dziecięcego John Lewis

Dodaj komentarz