Fiński design – nowa inspiracja

Popularność skandynawskich klimatów w naturalny sposób skupia się na szwedzkim wzornictwie. Okazuje się jednak, że fiński design ma również bardzo wiele do zaoferowania…

Pochodząca z Finlandii marka Artek łączy sztukę i technologię już od 1935 r. Powstała z ideą produkcji mebli, które promują nowoczesną kulturę życia, stała się międzynarodowym hitem zbierającym pozytywne komentarze na światowych wystawach. Jaki więc jest ów enigmatyczny fiński design? Z całą pewnością zaskakujący…

Fiński design jest oryginalny!

Nieco w odróżnieniu do szwedzkiej rustykalnej prostoty fiński design jest minimalistyczny ale zarazem nieci ekscentryczny – zupełnie jak społeczeństwo osadzone między tradycyjną potęgą Wikingów a mocarstwem Rosji. Wierni swoim korzeniom Finowie po dziś dzień są dumni z folklorystycznych wpływów, które przejawiają się we współczesnej produkcji.

Artek proponuje meble niebanalne, przy czym owa charyzma nie ma nic wspólnego z włoską fantazją i ekstrawagancją. Fotele, stoliki, szafki i krzesła są na pierwszy rzut oka proste i typowo skandynawskie, ale po wnikliwszej obserwacji ujawniają iście muminkowe poczucie humoru i dystansu do rzeczywistości. Ulubiony deseń to przy tym wyraźne czarno-biały wzory o dużym poziomie detalu – eleganckie, ale zabawne zarazem!

Unikatowy stolik do kawy Artek
Unikatowy stolik do kawy Artek
Fiński design – stolik Artek
Fiński design – stolik/szafka Artek
Aranżacja salonowa Artek
Aranżacja salonowa Artek

Naturalność przede wszystkim

Jako kraj 180 tysięcy jezior i rozległych połaci lasu Finlandia skazana jest na wierność naturalności. Nic dziwnego że drewno i inne przyrodnicze materiały pojawiają się ogromnie często w ofercie marki Artek i innych fińskich firm wnętrzarskich. Nie jest to jednak czysty trendo eko zahaczający o rustykalność, ale raczej zręczny mariaż przyrody i technologii.

Drewniane meble nigdy nie są więc tak proste, aby były mało interesujące, zaś dominacja drzewa zawsze przełamana jest jakimś silnym akcentem – industrialnego metalu, folkowego umiłowania dla koloru czy też wspomnianego już biało-czarnego kontrastu. Ogólny klimat pozostaje jednak bardzo bliski skandynawskiej naturalności.

Drewniana kuchnia Artek
Drewniana kuchnia Artek
Jadalnia Artek
Jadalnia Artek
Oryginalny fiński design - Artek
Oryginalny fiński design – Artek

Nowoczesność w detalu

Meble Artek od wielu dekad wyprzedzają swoje czasy odróżniając się na tle konkurencji wyraźnym dążeniem naprzód. Aby zachować północny umiar i takt, owa modernistyczna nuta przejawia się raczej w szczegółach niż w ogółach. Lampy, nogi krzeseł, kształty donic – takie właśnie elementy sprawiają, że fiński design nie pozostaje w tyle.

Ogólnie rzecz biorąc, meble i artykuły wnętrzarskie z Finlandii to propozycja dla większości z nas – zdecydowanie dobrze tolerowana przez miłośników tradycji i klasyki, a przy tym w pełni satysfakcjonująca dla poszukiwaczy designerskiej świeżości i wizjonerstwa. Na tle światowego monopolu IKEI to bardzo pożądana unikatowość!

 Kolorowe sofy Artek
Kolorowe sofy Artek
Czarny design - Artek
Czarny design – Artek
Nowoczesna kuchnia Artek
Nowoczesna kuchnia Artek

Dodaj komentarz