Elegancka zastawa stołowa na święta

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wszystkie typowe radości, które czasem przekształcają się w utrapienia. O tym, że prezenty nie są wszak najważniejsze przekonuje m.in. elegancka zastawa stołowa…

Święta to bowiem w ostatecznym rozrachunku przede wszystkim wspomnienia, które zachowamy na kolejne lata. A w tych nie pamięta się jednego czy drugiego upominku, ale raczej atmosferę przy wigilijnym stole. Stąd ozdoby towarzyszące tej najbardziej odświętnej ze wszystkich wieczerzy nie są wcale oznaką snobizmu, ale raczej o ducha świąt. Zastawa stołowa w tym kontekście odgrywa dominującą rolę, a tradycja aby mieć choć jeden serwis na wyjątkowe okazje, zdecydowanie popłaca.

Jak więc możemy ozdobić stół świąteczny w 2018 roku?

Subtelne desenie na stole

Olbrzymią popularnością w ostatnich sezonach cieszą się naczynia łączące designerską prostotę z niebanalnością wykończenia. Choć więc kształty pozostają dość przewidywalne, a kolory przyjemnie neutralne, stół zyskuje na splendorze dzięki niuansom. I tak wielkim hitem stały się kamienne i marmurowe talerze, patery i deski, które choć dalekie od wyrafinowanej kruchości porcelany, są uosobieniem nowoczesnej elegancji. Charakterystyczna struktura skały czy drewna to bowiem jakość sama w sobie!

Do tej kategorii zalicza się również szkło oraz elegancka zastawa stołowa zdobione naprawdę minimalistycznymi motywami – delikatnych żłobień, pasków, niby pęknięć. Taka dekoracyjność nosi bardzo pożądane znamiona autentyczności, a jednocześnie przyciąga uwagę swoją niezwykłością.  Co zaś najważniejsze, nie wymaga wielu dodatkowych ozdób na stole – starczą odświętne serwetki i zielone gałązki świerku.

Zastawa stołowa z białego marmuru / Tom Dixon
Zastawa stołowa z białego marmuru / Tom Dixon
Oryginalna kolekcja zdobionego szkła stołowego / Tom Dixon
Oryginalna kolekcja zdobionego szkła stołowego / Tom Dixon
Wykwintna zastawa stołowa Rosenthal
Wykwintna zastawa stołowa Rosenthal

Zastawa stołowa – elegancka, bo prosta

Na fali modnego trendu skandynawskiego w jadalni pojawia się również coraz częściej zastawa stołowa w odcieniu śnieżnej bieli lub, nieco bardziej zaskakującej, czerni. Obie są doskonałe w swojej nieskazitelności i podkreślają oryginalne kształty talerzy czy misek, odmieniające się od prostokątów po owale. Taka ceramika nie jest może przesadnie dekoracyjna sama w sobie, ale z drugiej strony, najłatwiej daje się wkomponować w naprawdę kreatywne kompozycje. Tym sposobem, dysponując wciąż tym samym zestawem eleganckich naczyń, możemy co roku tworzyć zupełnie inny stół świąteczny!

Najnowsze trendy świąteczne bardzo chętnie łączą biel i czerń ze złotem, np. w postaci sztućców czy podstawek do naczyń, a także z brokatowymi i kryształowymi elementami. Od wysypywanych na obrus zdobnych kamyków czy gwiazdek po wyszukane stroiki na igliwia, bombek i świeczek, taki stół świąteczny sprawia, że wszystko smakuje lepiej!

Elegancka czarna zastawa stołowa  / Broste Copenhagen
Elegancka czarna zastawa stołowa  / Broste Copenhagen
Aranżacja świątecznego stołu / Broste Copenhagen
Aranżacja świątecznego stołu / Broste Copenhagen
Czarno-złota kolekcja naczyń / POMAX / Maison & Objet
Czarno-złota kolekcja naczyń / POMAX / Maison & Objet

Kolorowo i świątecznie?

Naturalnie, zastawa stołowa może być po prostu świąteczna. Inspirowana nieco tradycyjną porcelaną, pysznie eksponuje charakterystyczne motywy gałązek choinkowych, ostrokrzewu czy nawet Mikołajów. Od sposoby wykonania zależy tu przy tym bardzo wiele – bezpośrednio świąteczny serwis może być bowiem szczytem elegancji, ale może też zahaczać o naiwność. Tej drugiej warto oczywiście unikać!

Dlatego nieco bardziej atrakcyjnym, a także interesującym rozwiązaniem są talerze i miski o bogatych, kolorowych deseniach nie nawiązujących w prostej linii do Bożego Narodzenia. Najelegantsze serwisy w tej kategorii to prawdziwa porcelanowa wirtuozeria  – ręcznie malowane wzory zasługują na miejsca w galeriach sztuki i będą naprawdę wyjątkowym tłem dla barszczu czy pierogów!

Kolekcja świąteczna porcelany Rosenthal
Kolekcja świąteczna porcelany Rosenthal
Kolorowa „kolażowa” kolekcja porcelany Seletti Hybrid
Kolorowa „kolażowa” kolekcja porcelany Seletti Hybrid
Odświętna porcelana Hermes
Odświętna porcelana Hermes

Dodaj komentarz