Duński design – naturalistyczny i przyjazny

W czasach, gdy styl skandynawski bije rekordy popularności, coraz wyraźniej zaznaczają się różnice między poszczególnymi jego nurtami. Duński design wyrasta po cichu na niekwestionowanego lidera Północy.

Dania bezwzględnie należy do Skandynawii, ale z uwago na swoje położenie zawsze była najbliższa europejskim realiom. Ów hybrydowy charakter doskonale odbija się w przemyśle meblarskim – duński design jednoznacznie kojarzy w zgrabny sposób łączy to co najlepsze. Nic dziwnego, że hasło „made in Denmark” odbija się coraz głośniejszym echem w rzemiośle i modzie. Wystrój wnętrz stał się zaś specjalnością niewielkiego państewka z pogranicza Morza Bałtyckiego i Północnego. Czy zagości on na dobre także w polskich domach? Wszystko na to wskazuje!

Życie w rytmie hygge

Coraz więcej duńskich marek wnętrzarskich zdobywa międzynarodową popularność. Carl Hansen & Son to jeden z przykładów rodzinnych firm meblowych, które od pokoleń doskonalą swój warsztat, łącząc tradycję skandynawskiego rzemiosła z europejskim modernizmem. Ciekawe kolekcje wyraźnie nawiązują do modnego trendu „hygge”, czyli pomysłu na cieszenie się drobnymi codziennymi radościami.

Duński design w meblarstwie przejawia się więc w prostocie, ale nie surowej. Regały, stoły, krzesła i kanapy są pełne kolorów – stonowanych, ale pozytywnych. Na tyle eleganckie, abyśmy mogli cieszyć się komfortem, są jednocześnie bliskie natury i nie budzące obaw o użytkowanie.

Duński design – meble salonowe Carl Hansen & Son
Duński design – meble salonowe Carl Hansen & Son
Meble jadalniane Carl Hansen & Son
Meble jadalniane Carl Hansen & Son
Duńskie meble Carl Hansen & Son
Duńskie meble Carl Hansen & Son

Meble przyjazne dla rodziny

Ów prosty charakter ma jedną podstawą zaletę – pozwala urządzić cały dom w spójnym, choć nie do końca zdyscyplinowanym stylu. Jasne i ciemne drewno mogą dopełniać się wzajemnie, a jako kontrast służą neutralne obicia. Całość jest ciepła i przytulna, taka, jakiej spodziewalibyśmy się po leśnym domu dla rodziny.

Ale minimalizm nie jest tu jedynym wyznacznikiem. Wspomniane wyżej zamiłowanie do stolarskiej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, owocuje rzemieślniczym perfekcjonizmem. Nawet meble dla dzieci są więc ciekawe, a proste małe kanapy do salonu zachwycają wdziękiem swych wycięć i krągłości. Każda krawędź wydaje się być przemyślana i dopieszczona do maksimum!

Meble dla dzieci Carl Hansen & Son
Meble dla dzieci Carl Hansen & Son
Drewniane meble Carl Hansen & Son
Drewniane meble Carl Hansen & Son
Salonowe meble Carl Hansen & Son
Salonowe meble Carl Hansen & Son

Duński design stawia na oryginalność

Duńczycy są jednocześnie narodem dumnym, które chętnie zwraca na siebie uwagę. Stąd pośród przyjaznych, naturalistycznych i ekologicznych mebli znajdują się również prawdziwe arcydzieła sztuki wnętrzarskiej. Mowa o praktycznych sofach, fotelach, krzesłach czy leżankach, które mają jednak w sobie ów magiczny powiew charyzmy.

Intrygujące konstrukcje drewniane idą więc w parzy z oryginalnymi materiałami wykończeniowymi. Każdy kształt ma swój cel i efekt, a w aranżacji salonu czy sypialni zaznacza się wyraźnym akcentem. A wszystko to bez krzykliwości czy przesady – taki bowiem jest duński design!

Duński design – asymetryczna sofa Carl Hansen & Son
Duński design – asymetryczna sofa Carl Hansen & Son
Leżanki Carl Hansen & Son
Składany fotel outdoorowy Carl Hansen & Son
Składany fotel outdoorowy Carl Hansen & Son

Dodaj komentarz