Designerskie tapety do salonu

W ostatnich latach nastąpił powolny odwrót od dominujących dotychczas malowanych ścian. Tapety do salonu cieszą się coraz większą popularnością, dzięki rosnącej innowacyjności projektantów.

Tapety są poniekąd odwrotem od minimalizmu gołych ścian – bo też coraz więcej wskazuje na to, że choć prosta forma pozostaje w modzie, nie musi być wcale skąpa. Współczesne wnętrza znów nabierają kolorów i zdobnych detali, a designerskie tapety do salonu pozwalają ciekawie dopełnić wnętrza, dbając aby pusta ściana nigdy została faktycznie pusta.

Ciepło i klimat papierowych oraz winylowych tapet szczególnie dobrze odnajduje się w rzeczywistości miejskich mieszkań, które coraz częściej są umyślnie stylizowane na oazy pozytywnej energii i wyjątkowości – odstające od generalnego kontekstu anonimowej architektury miasta.

Designerskie tapety 3D

Aby powiększyć małe mieszkanie i nadać mu intrygującej głębi, sięgamy po trójwymiarowe tapety do salonu. To dobrze znany wnętrzarskich trik każący mózgowi czuć więcej powietrza wokół, jeśli tylko perspektywa nie kończy się na pionowej płaskiej ścianie. W przeciwieństwie do wciąż popularnych fototapet, zabierających nas w środek lasu czy gór, gdzie zdjęcia tworzą wrażenie przestrzenności, nowoczesne tapety wykorzystują raczej magię geometrii.

Ściany oblepiamy więc wysokiej jakości papierami, które sugerują drugie dno – komputerowe grafiki pozwalają tak łudząco odtworzyć wymiar 3D, że tapeta zdaje się być wypukła, wklęsła, profilowana. Motywy te mogą być przy tym dość śmiałe, korespondując z nowoczesnymi meblami o wyraźnym designie i żywych kolorach, bądź też subtelne, stając się po prostu ciekawszą alternatywą dla białej ściany.

Trójwymiarowa tapeta Coordonné

Trójwymiarowa tapeta Coordonné
Geometryczne tapety do salonu Sandberg

Geometryczne tapety do salonu Sandberg
Subtelna tapeta 3D Coordonné

Subtelna tapeta 3D Coordonné

Desenie jak marzenie

Kwieciste motywy na tapetach przeszły już do klasyki, która prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Po piętach depczą jej natomiast bardziej modernistyczne wzory, oparte na geometrii, grafice czy wręcz dowcipie. Dobór kolorów jest odważny, czasem wręcz szalony, a sam deseń tak wyraźny, że niejako likwiduje zapotrzebowanie na awangardowe dzieła sztuki na ścianie.

Takie wzorzyste tapety do salonu można połączyć zarówno z minimalistycznymi meblami w neutralnych odcieniach, jak i ekstrawaganckimi stołami jadalnymi czy komodami z prawdziwym charakterem. Nie warto ich natomiast zastawiać zbyt intensywnie – wystrój powinien być estetycznie lekki i niekonkurujący z tłem.

Designerskie tapety w kolorowe wzory, MuralsWallpaper

Designerskie tapety w kolorowe wzory, MuralsWallpaper
Graficzna tapeta do salonu Coordonné

Graficzna tapeta do salonu Coordonné
Kolorowe tapety do salonu Boras Tapeter

Kolorowe tapety do salonu Boras Tapeter

Tapety do salonu, które imitują

Pośród najmodniejszych trendów tapetowych znajdują się również imitacje powierzchni i przestrzeni. Oprócz fotograficznych obrazów, które irytować mogą swoją doskonałością, bardzo ciekawie prezentują się tapety do salonu naśladujące fakturę ceglanej ściany, betonu, kafelek czy drewnianych desek. Z odpowiednimi meblami mogą one stworzyć szalenie atrakcyjną aranżację w stylu nowoczesnego rustykalizmu, co jest doskonałą propozycją zwłaszcza dla większych salonów obejmujących aneks kuchenny i strefę jadalną.

Z tej kategorii warto jeszcze wspomnieć o imitacjach naiwnych, a przez to artystycznych. Mowa tu o gęstwinach liści, drzew czy splątanych chmurach, ale przedstawionych tak, aby nie można było mieć wątpliwości, że to efekt ludzkiej kreatywności. Takie tapety do salonu są znakomita kanwą dla bardziej kreatywnych aranżacji, które nie boją się wzorzystych tapicerek czy bogactwa tekstyliów.

 Tapeta imitująca cegły MuralsWallpaper

Tapeta imitująca cegły MuralsWallpaper
Botaniczne tapety do salonu Coordonné

Botaniczne tapety do salonu Coordonné
Tapety do salonu Style Library

Tapety do salonu Style Library

Dodaj komentarz